elektrostymulacja

Zabieg elektrostymulacji mięśniowej.

 

Elektrostymulacja EMS.

 

 

Elektrostymulacja mięsni, a spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Od jakiegoś czasu na rynku można spotkać wiele elektrostymulatorów reklamowanych jako urządzenia pozwalające pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg elektrostymulacji jest również coraz częściej oferowany przez salony kosmetyczne czy gabinety odnowy biologicznej ale czy elektrostymulacja mięśniowa jest faktycznie skutecznym sposobem na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej z organizmu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

 

 
Kilka słów o elektrostymulacji mięśni.

 

Już od dawna wiadomo, że skurcz mięśnia jest zjawiskiem elektrycznym a powoduje go impuls wywoływany przez mózg. Wiadomo również, że stosując prąd elektryczny o odpowiednich czestotliowściach można sztucznie wywoływać skurcze mięśni.
I tak np. lekarze wykorzystują elektrostymulację w rehabilitacji chorych, którzy nie są zdolni do aktywności ruchowej. Również, od wielu lat, elektrostymulacja zalecana jest w rehabilitacji medycznej, tam gdzie występują problemy z osiągnięciem normalnych skurczów mięśniowych, przy atrofii mięśniowej, odnerwieniu i przy wielu innych schorzeniach.

Zastosowanie elektrostymulatorów w sporcie pomaga sportowcom przełamywać naturalne bariery stawiane przez organizm. W tym jednak przypadku takie pobudzanie mięśni do pracy nie zastępuje ćwiczeń, a jest raczej specjalistycznym środkiem uzupełniającym wieloletni, ciężki trening.

 
Jak działają elektrostymulatory?

 

Elektrostymulatory to urządzenia, które wywołują skurcze jedynie w tym miejscu, do którego są przyłożone elektrody. Dzięki budowie tych urządzeń i możliwosci podłączenia wielu elektrod, mamy możliwość podłączenia ich na okolice brzucha, pośladków, ramion czy nóg, czyli tylko na główne i najbardziej wyeksponowane partie mięśniowe. Musimy jednakże liczyć się z tym, że taki miejscowy "trening elektryczny" może doprowadzić do nierównomiernego rozwoju mięśni, a w dalszej konsekwencji może przyczynić się do powstania wad postawy.
Dlatego niezmiernie ważne jest aby urządzenie obsługiwała wykfalifikowana osoba, która wie jak dobierać wartości impulsów i ile sesji będzie dla nas wskazane. Pamietajmy też, iż proponowanie zastosowania elektrostymulatora zamiast aktywności fizycznej to zwyczajne oszustwo, niebezpieczne dla naszego zdrowia. Celem stymulacji podczas zabiegu jest wymuszenie pracy odpowiednich mięśni lecz nie można tego stosować jako zamiennika treningów.
Dlaczego elektrostymulacja może być niebezpieczna?

 

Stymulowanie impulsem elektrycznym mięśnia zdrowego prowadzi do jego wzrostu oraz zmniejszenia otaczającej go tkanki tłuszczowej. Sama elektrostymulacja polega na zwiększeniu ukrwienia miocytów, zwiększeniu ilości jąder komórkowych oraz poprawie funkcjonowania płytki nerwowo-mięśniowej. I właśnie to jest dla nas zagrożeniem gdyż normalnie skurcz mięśnia wiąże się z ruchem naszego ciała co pozwala poprawiać jego ogólną kondycję, a kondycja to nic innego jak dobre funkcjonowanie układu krążenia, układu oddechowego i układu mięśniowego razem.
Warto więc wiedzieć, iż tego typu urządzenia mogą nam pomóc gdy coś trenujemy. Wtedy nasz układ oddechowy, krążenia, stawy i scięgna rozwijają się prawidłowo, bo pracują wspólnie przy wykonywanym wysilku. Ale jesli ktoś nie ćwiczy i kupuje takie urzadzenie zeby ćwiczylo za niego to moze sobie bardziej zaszkodzic niż pomoc.

Elektrostymulator ma wspomagać modelowanie sylwetki, zwiększać siłę mięsni i pomagać spalić zbędną tkankę tłuszczową. Nie może być jednak urządzeniem, które zastępować nam będzie wyjście do siłowni, wieczorny spacer czy pójście na basen.

 
Elektrostymulacja w kosmetyce.

 

Stosują impulsy elektryczne w kosmetyce bierzemy pod uwagę tylko określony rodzaj elektrostymulacji, czyli elektrostymulację nerwowo-mięśniową zwaną w skrócie EMS. Inne rodzaje elektrostymulacji, jak np. elektrostymulacja przeciwbólowa TENS, DD czy prądy Traberta mają zupełnie inne zastosowania.

Elektrostymulacja to zabieg elektroleczniczy ukierunkowany na wywołanie reakcji motorycznej mięśnia lub całych grup mięśni. Poddawane stymulacji włókna mięśni wykonują izotoniczne ruchy, w konsekwencji pobierając energię z okolicznych tkanek, i tym samym spalają tkankę tłuszczową.

Odpowiednio zaprogramowany elektrostymulator jest urządzeniem, które pozwala na szybkie i równomierne wyszczuplenie całego ciała. Za pomocą słabszych, mocnych i głębokich impulsów elektrycznych, stymuluje kompleksowo zarówno tkanki powierzchniowe, jak i również i te położone głębiej w skórze. Podczas trwającego zabiegu dochodzi do pobudzenia przemiany materii i krążenia krwi. Seria zabiegów przyczynia się do redukcji ilości podskórnej tkanki tłuszczowej, co skutkuje wzrostem jędrności i elastyczności skóry.
Elektrostymulacja mięśniowa stosowana w celu spalania tłuszczu jest tym efektywniejsza im więcej partii mięśniowych jest zmuszonych do pracy. Mówiąc prościej - im więcej podłączonych elektrod tym lepiej.

 

Wpływ elektrostymulacji na organizm.

 •     Tkanka tłuszczowa – jest spalana miejscowo, w miejscu podłączenia elektrod, jak również w całym organizmie, a w niektórych przypadkach nawet bez budowania mięśni, co jest niezmiernie istotne w szczególności dla pań. Wszystko zależy od odpowiednio dobranego programu.
 •     Mięśnie – zabieg elektrostymulacji poprawiają napięcie mięśni oraz zwiększają ich elastyczność. W ten sposób możemy praktycznie wymodelować całą sylwetkę, bądź wybrane części ciała, jak brzuch, uda czy pośladki itp. O wpływie pozytywnego działania elektrostymulacji EMS na siłę mięśni oraz zwiększenia średnicy włókien mięśniowych, wiedziano już dawno, stosując w sporcie tzw. "doping elektryczny".
 •     Skóra –  po wyszczuplającej elektrstymulacji nigdy nie będzie wisiała, gdyż wraz ze zmniejszeniem obwodów ciała, polepsza się jej jakość, struktura i napięcie.
 •     Cellulit – elektrostymulatory posiadają również wbudowany program wspomagający usuwanie cellulitu, poprzez specyficznie ułożone przebiegi stymulacji mięśni i tkanek.
 •     Przemiana materii – zabiegi usprawniają system przemiany materii – spalają spożyte kalorie, regulują proces usuwania produktów przemiany materii.
 •     Krążenie – Polepsza się krążenie, a jak wiadomo, krew, płynąca w żyłach, tętnicach i naczyniach krwionośnych, tworzy układ krążenia, dzięki któremu krwinki czerwone docierają do tkanek, odbierając z nich dwutlenek węgla i zaopatrując je w tlen. Krwinki białe walczą z infekcjami, przenoszone substancje odżywcze odżywiają komórki, przekazywane są informacje chemiczne itp. Jest to istotna część elektro-treningu.

 
Elektrostymulacja - efekty po seri zabiegów:

 

 •     rozbicie i utrata tkanki tłuszczowej w problematycznych częściach ciała m.in.: brzuch, uda, pośladki
 •     skuteczne wyszczuplanie sylwetki
 •     ujędrnienie i korekta biustu
 •     redukcja cellulitu
 •     wzmacnianie i ujędrnianie mięśni
 •     wzrost jędrności i elastyczności skóry
 •     pobudzenie układu limfatycznego

Przeciwwskazania do elektrostymulacji :

 

 •     choroby serca (arytmia, zawał), rozrusznik serca
 •     choroby układu nerwowego (padaczka)
 •     duże nadciśnienie
 •     ciąża, menstruacja
 •     metalowe implanty (endoprotezy stawów, zębów)
 •     ból niewiadomego pochodzenia
 •     stany zapalne, grzybica w obrębie dróg moczowych
 •     zmiany nowotworowe
 •     gorączka, stany wyczerpania fizycznego i psychicznego

Elektrostymulacja - warto wiedzieć :

 

Elektrostymulacja mięśni to zabieg niezwykle skuteczny przy prowadzeniu kuracji wyszczuplających.
45 minutowa elektrostymulacja, odpowiada 2- 3 godzinnemu wysiłkowi fizycznemu. Aby uzyskać pożadane efekty należy powtarzać zabiegi 3-4 x w tygodniu.
Liczba zabiegów w serii dobierana jest również indywidualnie, jednak dla osiągnięcia trwałych efektów wymagana jest seria minimum dziesięciu zabiegów.

U osób otyłych, zastosowanie elektrostymulacji EMS może być rozpatrywane nie tylko pod względem samego spalania tłuszczu, ale również w celu poprawy sylwetki (wzmocnienie i rozbudowa mięśni) oraz poprawy ogólnej kondycji skóry. Może być również alternatywą dla osób, które nie mogą wykonywać tradycyjnych ćwiczeń fizycznych z uwagi na problem ze ścięgnami, stawami, czy inne schorzeniami.

Warto jednak zaznaczyć, że elektrostymulacja EMS nie jest złotym środkiem na wymodelowanie sylwetki. Nie zastąpi nam ona regularnego wysiłku fizycznego, np. w klubie sportowym, połączonego z właściwą dietą. Jest to zabieg wspomagający odchudzanie a nie remedium na nasze lenistwo.

Zanim zdecydujemy się na zabieg elektrostymulatorem każdym należy zasięgnąć opinii lekarza lub rehabilitanta, biegłego w elektrostymulacji.

 

 

gallery/fizykoterapia