depilacja woskiem

Zabieg depilacji woskiem.

 

 

W dzisiejszych czasach depilacja to nieodłączny zabieg, który towarzyszy praktycznie każdej osobie dbającej o wygląd oraz zachowanie prawidłowej higieny osobistej. Pozbywając się niechcianego owłosienia z okolic pach, bikini czy nóg nie tylko czujemy się komfortowo, ale także ułatwiamy sobie w znacznej mierze dbanie o codzienną higienę. Nadmierne owłosienie towarzyszące zmianom hormonalnym szczególnie u kobiet może być przyczyna niepotrzebnego stresu, wstydu i braku samoakceptacji. Dlatego też powstała depilacja.

 

Rodzajów depilacji jest wiele. Najczęściej stosowany a zarazem najtańszy sposób to prosta depilacja maszynką do golenia. Jest o nic innego jak ścinanie włosków za pomocą ostrza. Włoski nie są usuwane z cebulkami i zaczynają odrastać już na drugiego dnia. Trzeciego dnia mamy już tzw "tarkę", nieprzyjemne w dotyku ostre ciało. Następnym sposobem depilacji jest usuwanie włosów za pomocą depilatora elektrycznego. Jest to bolesne i zajmuje sporo czasu. Włosy usuwane są wraz z cebulkami, rzadziej wrastają.
Przy bardzo obfitym owłosieniu, kiedy wszystkie inne metody zawodzą, można wykonać depilacje laserową. Wiązka światła uderza w cebulkę włosa stopniowo ją osłabiając a potem niszcząc.
Zabieg ten jest jednak zabiegiem kosztownym, który trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Na  ilość zabiegów ma wpływ: ilość i rodzaj włosów, ich grubość oraz określona reakcja na wiązkę lasera. Laser to urządzenie, które umożliwia likwidację owłosienia czasową lub trwałą. Nie ma jednak nigdy gwarancji, że jeśli wykonamy serię zabiegów laserowych, to owłosienie po pewnym czasie nie powróci.

 
Depilacja woskiem

 

Do najczęściej stosowanych a tym samym do najpopularniejszych zabiegów, stosowanych w salonach urody, jest depilacja woskiem. Zabieg ten można wykonywać zarówno z użyciem wosku twardego jak i miękkiego. Wosk twardy (granulki) podgrzewa się do określonej temperatury, nakłada na skórę za pomocą szpatułki a następnie za pomocą paska, szybkim ruchem pod włos usuwa sie go wraz z cebulką. Zdecydowanie łatwiejszą metodą jest depilacja woskiem miękkim w dozowniku z aplikatorem. Taki wosk podgrzewa się również w podgrzewaczu, nakłada się na skórę przy pomocy aplikatora. Pozostała kolejność zabiegu jest taka sama.

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia. Inne metody depilacji nie gwarantują takiej skuteczności jak depilacja woskiem, gdyż  usuwają  włos tylko z powierzchni skóry. Cebulka pozostaje zaś nienaruszona. Jeśli wykonujemy depilację rozgrzanym woskiem, dociera on głęboko. Jest więc jest w stanie usunąć włos wraz z korzeniem. Usunięcie owłosienia wraz z cebulkami powoduje, że odrastanie trwa długo, a włosy stają się coraz rzadsze i cieńsze.

 
Depilacja woskiem - przebieg zabiegu

 
Przebieg zabiegu wygląda następująco :

 

  •     zdezynfekowanie partii skóry poddawanej zabiegowi
  •     naniesienie na skórę emulsji, która stosuje się przed depilacją. Może ona być w postaci płynu lub żelu. Emulsja ma na celu odtłuszczenie,  częściowe znieczulenie (schłodzenie) skóry oraz zmiękczenie włosa
  •     naniesienie ciepłego wosku na skórę i usunięcie włosów za pomocą pasków
  •     zabezpieczenie skóry płynem "po depilacji". Redukuje ryzyko powstania większych podrażnień, łagodzi oraz opóźnia odrastanie włosa.

 
Depilacja - przeciwskazania, informacje :

 

Przeciwwskazaniem do depilacji woskiem może być uczulenie na wosk oraz cienka i bardzo wrażliwa skóra. Aby wykluczyć wystąpienie reakcji uczuleniowej u osób, które nigdy wcześniej nie były poddawane woskowaniu dobrze jest przed zabiegiem przeprowadzić próbę uczuleniową czyli rozgrzać wosk i zaaplikować na niewielkim obszarze ciała. Odczekać 15 min. Jeśli reakcja uczuleniowa nie wystąpi, można przystąpić do zabiegu.

 

Depilacji woskiem okolic bikini, nie poleca się kobietom w ciąży, szczególnie tej zaawansowanej.

Jeśli już raz zdecydujemy się na tego typu depilację dobrze byłoby zrezygnować z wszelkich innych rodzajów. Włosy zaczynają odrastać po około 2 a nawet 3 tygodniach więc należałoby zabieg powtarzać raz na 3-4 tygodnie. Aby włos mógł być z powodzeniem usunięty jego długość powinna wynosić około 1 cm. Na dzień przed depilacją należy wykonać peeling, by pozbyć się obumarłego naskórka. Dzięki temu „zarost” nie będzie przylegał do skóry. Przed pójściem na zabieg depilacji woskiem warto również zafundować sobie ciepłą kąpiel bądź prysznic, by zmiękczyć owłosienie. To sprawi, że sam proces usuwania włosków będzie mniej bolesny. Włoski powinny mieć co najmniej 0,5 cm, by bez problemu przykleiły się do wosku.

Przed depilacją woskiem nie należy odwiedzać solarium czy stosować samoopalacza, bo wosk może „odkleić” całą opaleniznę.  Tego samego dnia, gdy planujemy depilację, po kąpieli nie sięgajmy po kosmetyki nawilżające skórę. Użycie ich, może wywołać problem z przyleganiem wosku do ciała.


Okolice ciała jakie poddawane są depilacji są różne. Najczęściej są to: nogi, ręce, pachy, okolice bikini, wąsik. Bywa jednak, że depilacji poddają się również mężczyźni. Wtedy w grę wchodzą również plecy, czasem brzuch oraz klatka piersiowa.
W zależności od partii ciała jaka poddajemy zabiegowi depilacji należy używać różnych rodzajów wosku. Na rynku jest duży wybór wosków przystosowanych do różnego rodzaju owłosienia, grubości włosów oraz wrażliwości skóry. Składnikami jakie najczęściej można spotkać w woskach są m.in: aloes, azulen, róża, proteiny mleczne, algi, oliwa z oliwek itp. Woski te posiadają także bardzo przyjemne i zróżnicowane zapachy aby umilić każdy zabieg depilacji.

 

 

gallery/wosk do depilacji